ТЕОРІЯ
ДЕТЕКТОР БРЕХНІ: теорія перевірок
Поліграф, більше відомий у світі як детектор брехні - це прилад, що відноситься до класу медичних приладів. Він здатний одночасно фіксувати зміни деяких фізіологічних параметрів таких як: частота пульсу, кров'яний тиск, дихання (грудне, черевне), електрошкірна провідність, і тому подібне; під час того, як тестована особа відповідає на низку запитань, які відносяться до фактів події, що розслідується. Записи реакцій (поліграми), отримані під час перевірки на поліграфі, аналізуються фахівцем детектора брехні (поліграфологом). Дослівне слово " поліграф" означає "той, що багатопише" (від грецьких слів "πολύ" - багато і "γράφω" - писати).
Комплексна процедура, що реалізовується за допомогою поліграфа, дістала назву "детекція брехні". Вона складається з чотирьох етапів:
- підготовчий етап - вивчення інформації про особу, що підлягає обстеженню на поліграфі;
- передтестова бесіда;
- власне, сама перевірка;
- післятестова бесіда.
Підготовчий етап є обов'язковою і необхідною умовою проведення перевірки на детекторі брехні, в ході його поліграфолог ретельно вивчає усю доступну інформацію про подію, яка викликала необхідність застосування поліграфа. Цей етап включає: ознайомлення з матеріалами опитувань підозрюваних в причетності осіб, виконаних службою безпеки працедавця або безпосередньо ним самим; опитування осіб, обізнаних про подію, поліграфологом; огляд (якщо це можливо) місця події; вивчення висунених версій (пояснень) того, що стався.
Якщо ж проводиться, так звана, "скринінгова перевірка" (підбір кадрів), то фахівець ретельно вивчає і "чинники ризику", які висунув працедавець.
Удавана простота перевірки на поліграфі-детекторі брехні (досить часто можна почути: «Чого ж там складного? Підключи прилад - задай питання - отримай відповідь «правда» або «брехня». І все.") дуже оманлива. Процедура перевірки являє собою досить складний процес спілкування поліграфолога з тестованою особою. У ній використовується велика кількість гнучких правил і постулатів, неточне або неповне дотримання яких, може серйозним чином вплинути на хід перевірки і на її результат.
Підготовлені до перевірки питання по певним логічним принципам зводять в групи, які пізніше будуть використані при перевірці на поліграфі. Після того як підготовчий етап закінчений, проводиться, так звана, «передтестова бесіда». Ця частина комплексу перевірки строго обов'язкова. При проведенні обстежень на поліграфі (тим більше, в інтересах розслідувань) найпершим завданням цієї бесіди є ознайомлення тестованого з його правами щодо перевірки, і засвідчення згоди на проходження тестування за допомогою детектора брехні.
Згідно канонам світової практики, спеціаліст поліграфа в обов'язковому порядку засвідчується в тому, що людина, якій належить перевірка, усвідомлює: перевірка на детекторі брехні - процедура добровільна. До відомості перевіряється доводять його права, і пропонують підписати згоду на проведення процедури.
Завдяки передтестової бесіді, оператор має можливість врахувати і, в ідеалі, усунути вплив ряду різних дестабілізуючих моментів, які можуть негативно вплинути на характеристики фізіологічних реакцій перевіряється, що в результаті може привести до зниження ефективності процедури або помилкового результату.
В ході бесіди поліграфолог неодмінно з'ясовує у опитуваного здоровий він і не має яких-небудь хвороб, що перешкоджають проведенню перевірки. Якщо передтестова бесіда проводиться правильно, то фахівець повністю об'єктивний. Спроби надання психологічного тиску під час опитування, з метою домогтися визнання повинні бути виключені.
В передтестової бесіді, поліграфолог уточнює інформацію про подію, яка була зібрана на підготовчому етапі, визначає обізнаність опитуваного щодо даного події; обговорює питання, які пізніше будуть озвучені під час перевірки і т.п.
Крім того, що метою передтестової бесіди є отримання добровільної згоди тестованого на випробування, і загальне ознайомлення його з прийдешньою процедурою; найважливішим завданням бесіди є необхідність переконати людину в тому, що опитування проводиться грамотно і професійно, а значить, будь-яка неправда буде для фахівця очевидною: цим шляхом вдається зняти напругу з непричетних осіб та підвищити ступінь тривожності у причетних.
В процесі передтестової співбесіди, поліграфолог і претендент на роботу (або працює співробітник) обговорюють питання, що цікавлять роботодавця питання, які пізніше будуть перевірені на детекторі брехні.
У разі перевірок при наймі на місце в комерційну фірму, в передтестової співбесіді такими питаннями можуть бути можливі крадіжки на попередньому місці роботи, вчинення протиправних дій в минулому (включаючи ті, які залишилися прихованими), продаж і придбання краденого, зловживання алкоголем, фальсифікація даних анкети і т.п. Після закінчення передтестової бесіди поліграфолог приступає безпосередньо до самого опитування із застосуванням поліграфа.
Як детектор брехні працює?
Словник Вебстера ідентифікує цей прилад як інструмент для одночасного запису слідів різних імпульсів, в більш широкому розумінні - детектор брехні. Під час протікання психічного процесу, відбуваються різні явища, які ми за допомогою спеціальних датчиків поліграфа можемо зареєструвати.
Психофізіологічні процеси супроводжуються досить складною комбінацією біохімічних і електромагнітних реакцій. Деякі з них носять генералізований характер, охоплюють найрізноманітніші системи організму, однозначно і чітко інтерпретуються. Як приклад можна привести оборонні та орієнтовні рефлекси, емоційні і стресові реакції. У відповідь на питання, які перевіряються на поліграфі, у людини починають протікати фізіологічні реакції (ВНС), які проявляються як зміни в амплітуді і ритміці дихання, частішанні або уповільнення пульсу, відхиленнях артеріального тиску і опору шкіри електроструму. Реакції фіксуються поліграфом на папері у вигляді поліграм, або ж (у разі застосування комп'ютерного поліграфа) відтворюються на екрані монітора і записуються на жорсткий диск комп'ютера.
Інші ж реакції мають досить локальний характер і протікають в певних областях мозку. Наприклад, сприйняття слуховий або зорової інформації відображається лише на динаміці загальної активності мозку, і реєструються за допомогою методики викликаних потенціалів. Окремі з змін (потовиділення, почастішання дихання, рум'янець і блідість) представляється можливим визначити і без поліграфа. Детектор брехні лише більш точно реєструє їх, фіксуючи навіть зовсім невеликі зміни, які неможливо помітити без допомоги приладу, крім того, реєструє багато інших результати діяльності ВНС, наприклад, пульс, зовні зміни якого, помітити неможливо. Такої чутливості досягають посиленням сигналів, які надходять від датчиків поліграфа, прикріплених до певних частин тіла.
Для проведення перевірки тестованого просять сісти на стілець (в крісло), на руки прикріплюють датчики, які реєструють сердечнососудистую діяльність і кожногальваніческій рефлекс, на живіт і груди - датчики, що знімають дані з черевного і грудного дихання відповідного, а під ніжки стільця або крісла - датчик тремору, реєструючий всі рухи. В основному, перевіряється розміщується боком до фахівця (ніколи лицем) таким чином, щоб поліграфолог міг спостерігати руки і обличчя тестованого.
В залежності від кількості розв'язуваних фахівцем завдань і психологічних особливостей тестованого людини, процедура може тривати до 1-2 годин (у разі підбору кадрів), до 4-5 годин (у разі проведення розслідувань) і, в дуже складних ситуаціях - до 2-3 днів.
Перед включенням у роботу поліграфа, і початком реєстрації фізіологічних реакцій, фахівець детектора брехні в обов'язковому порядку обговорює з тестованим підготовлені питання. Це обговорення має виняткову важливість, воно дає можливість виключити багатозначність розуміння питань і, таким чином, домогтися однакового їх розуміння поліграфологом та тестованим.
Під час безпосереднього проведення тестування поліграфолог спокійним, рівним голосом задає обстежуваному заздалегідь підготовлені питання, сформульовані так, що на них необхідно давати тільки лише односкладові відповіді - "ні" або "так". Між озвучування питань робляться паузи по 15-20 сек. Цей час необхідний для запису реакцій на питання. Поліграфолог задає питання блоками, які містять від п'яти-шести до пари-трійки десятків питань.
Поява більш виражених за своєю інтенсивністю реакцій на деякі питання, в процесі перевірки на детекторі брехні, вказує на те, що питання ці для перевіряється є більш значущими, ніж інші. Визначивши значущість для обстежуваної людини кожного заданого питання, поліграфолог, використовуючи напрацьовані практикою логічні правила, виносить своє судження про можливість приховування обстежуваним людиною інформації.
Крім того, досить доцільно одночасно з результатами перевірок на поліграфі використовувати спостереження невербальних ознак брехні тестованих по міміці, голосу, мови, пластиці.
Приблизно у 25% тестованих невинність або винність може бути досить просто визначена зі зміни реакцій на запитання так, що оператор детектора може показати результати тестування будь-якому непрофесіоналові і розтлумачити їх значення. Однак, у близько 65% випадків зміна характеристик не так очевидні, вони більш слабо виражені, тому для їх трактування необхідний експерт. І в 5-10% випадків оператор детектора брехні не може прийняти рішення за результатами перевірки, тобто тестування на поліграфі закінчується результатом «невизначеність».
У цілому, певний результат випробування на детекторі брехні залежить від ряду факторів, і ймовірність «невизначеності», тобто коли неможливо зробити однозначний висновок про непричетність або причетності конкретної особи до розглянутого події, дуже мала: на думку закордонних експертів, вона знаходиться в межах 5%.
Головна Ціни Географія послуг